Prizidek srednje šole Vladimirja Nazora Split

Tim Kocjančič

Mentor: prof. Tadej Glažar

Asistent: asist. Jure Henigsman

Objekt se nahaja ob Zagrebački cesti, na cestnem razcepu proti trdnjavi Gripe in Livanjski ulici. Sama gimnazija je nastala na obrisu starega mestnega obzidja iz 16. in 17. stoletja, katerega ostanek sta danes samo še bastion Contarini, Cornaro in nekaj manjših delcev zidu. Območje je delno degradirano, na zahodni strani gimnazije pa se nahaja ulična tržnica, ki je pogost dušilec peš in kolesarskega prometa v urah obratovanja. Poleg zastarelih prostorov obstoječe gimnazije, ki so nujno potrebni prenove ali zamenjave je območje potrebno tudi obsežne programske obogatitve, kot so stanovanja za mlade družine, dijake, javna telovadnica, knjižnica in prenova obstoječe tržnice, hkrati pa boljše ulične povezave. Novi prizidek je nastal iz programske potrebe, kateri je sledila oblika, ki skupaj s staro zgradbo dopolni objekt v zaključeni kare. Prizidek se na sredi dvigne, da omogoči prehajanje pod njim do javnega atrija šole. Sama oblika posnema morske čeri, na katerih divja razburkano morje v čast Vasku Lipovcu, kar je razvidno iz fasade in zelene strehe objekta. Fasadni ovoj in notranji prostori so ločeni elementi, slednji pa so interpretacija nasprotja pravilnih pravokotnih prostorov stare šole, zatorej so krožne oblike iz križno lepljenega lesa.

#stavbe za vzgojo in izobraževanje (srednja šola) #stavbe mešane rabe #javni prostor