Študentski dom v središču mesta

Luka Bubnič

mentor/-ica: prof. dr. Aleš Vodopivec

tehnični sodelavec/-ka: Matej Tili

asistent/-ka: doc. Gašper Medvešek

Projekt izhaja iz utopične vizije idealne univerze, kjer je ta središče mesta, hkrati pa se navezuje na urbanistični koncept iz 70ih let prejšnjega stoletja, kjer so vse fakultete in pripadajoči objekti zgoščeni v jugo-zahodnem delu Ljubljane. Osnovni koncept objekta vključuje podstavek z javnim programom, ki sega eno etažo pod in eno nad zemljo. S tem tvori delno vkopan dvoetažni prostor s čitalnico, galerijo in večnamensko dvorano. Podstavek je na stebrih, s tem pa dobijo prostori pod njim svetlobo. Na podstavku je dvignjena ploščad, ki služi kot javni prostor in dvorišče študentom, ki bivajo v domu. Ta je prav tako na podstavku in zaključuje obod stavbnega otoka. Zasnova bivalnega dela projekta je precej preprosta: soba za dva, kjer ima vsak stanovalec svojo spalno nišo, vsaka soba pa ima skupni bivalno-delovni prostor, ki si ga vsak stanovalec prilagodi glede na lastne potrebe, ter skupno kuhinjo in kopalnico s straniščem. Zasnova sob narekuje nosilno konstrukcijo celotne stavbe, konstrukcija pa vpliva na zasnovo fasadnega pasu.

#univerza v mestu #študentsko bivanje #prostori izobraževanja