Migrantski center Bočna – Živi in delaj

Lidija Pranjić, Juš Dolenc

mentor/-ica: izr. prof. Mihael Dešman, u.d.i.a.

demonstrator/-ka: Maja Cvelbar, abs.arh., Lucija Draginić, abs.arh.

asistent/-ka: Vlatka Ljubanović u.d.i.a

Namen projekta je ustvariti integracijski migrantski center v vasi Bočna (4km vzhodno od Gornjega Grada). Center bi deloval po principu “živi in delaj”, kar pomeni, da bo namenjen bivanju migrantskih družin in integriranju le teh v lokalno skupnost, hkrati pa jim ponuja tudi možnost zaposlitve in zaslužka ter delno samooskrbo s hrano. Želela sva ustvariti prijetno okolje namenjeno migrantskim družinam z otroci, ki bi s svojo umestitvijo v prostor in javnim programom privabljal tudi domačine, s čimer bi arhitektura spodbujala interakcije med ljudmi in s tem dodatno pripomogla k vključevanju migrantov v lokalno življenje. Javen program je prilagojen potrebam migrantov in Bočanom. Ker je center namenjen družinam, je v njem vrtec (migranti in Bočani-integracija že pred osnovno šolo). Za potrebe učenja različnih veščin starejših otrok in odraslih ima kompleks dnevni center, ki bo deloval tudi kot večnamenska dvorana za različne prireditve in tečaje. Kompleks ima tudi veliko skupno kuhinjo, ki bi lahko delovala tudi kot manjša restavracija. Glavna naloga kuhinje je priprava različnih izdelkov za potrebe migrantov in za prodajo. Poleg tega pa ima center tudi avtomehanično delavnico in delavnico za popravila in ročne spretnosti.

#živeti z zemljo #samooskrba #sodelo